WOLONTARIAT

Pomagamy - rok szkolny 2012/2013

Dzień Matki u seniorów

27 maja wolontariusze Szkolnego Koła Caritas ze Szkoły Podstawowej Nr 171 przybyli do Domu Seniora Fundacji Gniazdo Rodzinne. Z okazji Dnia Matki dzieci wraz z opiekunką przygotowały montaż słowno - muzyczny .
Dziewczynki recytowały wiersze a uczennica kl.V b Sandra Kluj przepięknie śpiewała piosenki dla mamy i taty. Na zakończenie dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane laurki. Seniorzy nagrodzili występ brawami, pracownicy poczęstowali zebranych pysznym ciastem oraz zaprosili na kolejne spotkania.
Opiekun Szkolnego Koła Caritas Krystyna Jezierska - Kalbarczyk

SP 171 - pomagają i uczą pomagać.

W naszej szkole nie obce są idee wolontariatu. Od wielu lat pomagamy potrzebującym, chorym i skrzywdzonym przez los. Zbieraliśmy pieniądze, artykuły żywnościowe, zabawki, itp. W bieżącym roku rozpoczęliśmy działania pod patronatem Caritas Diecezji Warszawsko- Praskiej. Dzięki przychylności Dyrekcji Szkoły powstało Szkolne Koło Caritas.
Należy do niego 20 uczniów. Opiekunem jest katechetka Krystyna Jezierska - Kalbarczyk, a asystentem kościelnym Ks. proboszcz - o. Mariusz Tłokiński.
17 kwietnia 2013 r. miała miejsce niecodzienna uroczystość. Gościliśmy przedstawicieli Caritasu. Ks. Rafał Paździoch przyjechał, aby wręczyć uczniom legitymacje członkowskie i opaski na rękę, które przypominają, że zawsze możemy liczyć na ich pomoc.
Pani Emilia Buczyńska wręczyła 11 uczniom dyplomy za przedświąteczną zbiórkę żywności. Dzięki życzliwości właścicieli sklepu K&M w Wesołej - Zielonej i ofiarności klientów zebraliśmy 350 kg żywności.
Podobną akcję przeprowadziliśmy w naszej szkole. Zebrane dary przekazaliśmy potrzebującym. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.
Krystyna Jezierska - Kalbarczyk

Pomagamy

Na początku był… pomysł, aby założyć przy Szkole Podstawowej nr 171 klub zajmujący się wolontariatem. Najpierw było to tylko ziarenko, które wykiełkowało i powoli rozwijało się w roślinkę. Tę naszą gotowość do niesienia pomocy innym i chęć angażowania się w różne akcje i przedsięwzięcia zauważyła nauczycielka przyrody, pani Elżbieta Potyrało. Całym sercem poparła projekt, a my znalazłyśmy uczniów, którzy, jak my, widzą coś więcej niż czubek swojego nosa i nasz klub można było uznać za otwarty!
Przygotowaliśmy dwie paczki wielkanocne dla polskich kombatantów na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Organizujemy też zbiórki pieniędzy, które szkoła wpłaca na konta fundacji zajmujących się niesieniem pomocy ofiarom kataklizmów. Pomogliśmy już mieszkańcom Haiti oraz Japonii. Zorganizowaliśmy lekcję orgiami i uczyliśmy naszych kolegów ze szkoły oraz nauczycieli robić żurawie z papieru będące symbolem siły życia i odradzania. Zawieziemy je do Ambasady Japonii, jako dowód naszego współczucia i jedności wszystkich ludzi poruszonych tą tragedią.
Nie jest nam również obojętny los bezdomnych zwierząt. Ostatnio zbieraliśmy datki oraz dary dla naszych czworonożnych przyjaciół ze schroniska w Celestynowie. Ania i Monika Grotowskie oraz Paulina Zawiła udowodniły, że aby pomóc psiakom wystarczy mieć dobre chęci i zapał. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać wiele darów. Śmiało możemy mówić o sukcesie!
Uczniowie wykazali wielkie zaangażowanie. Byliśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy wnieść choć trochę radości w życie bezdomnych zwierząt, a największą nagrodą za trudy był widok merdających ogonów.
Każdego roku organizujemy zbiórki makulatury oraz zużytych baterii. W tym roku zbieramy nakrętki, które przekażemy niepełnosprawnej dziewczynce na kupno wózka inwalidzkiego. W planach mamy zbiórkę zabawek, przyborów szkolnych dla maluchów z Domu Dziecka przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie oraz zbiórkę darów na rzecz Fundacji „Dzieci Niczyje”.
Uczniowie naszej szkoły są bardzo zaangażowani w działalność Szkolnego Klubu Wolontariusza, zawsze możemy też liczyć na wsparcie naszych nauczycieli. Niesiemy pomoc, a największą nagrodą jest dla nas radość tych, którzy ją od nas otrzymali.

Opracowała Ania Grotowska, Paulina Zawiła, Monika Grotowska kl.VI a pod kierunkiem p. Katarzyny Grodeckiej