| Imprezy | Wycieczki | Uroczystości |
Wycieczka klas III
"Jak to ze lnem było"
"Jak to ze lnem było"
W słoneczny poniedziałek 03.10.2011 r. klasy III abc razem ze swoimi wychowawczyniami Danutą Czarnecką – Jagodą, Małgorzatą Rysak i Agnieszką Krysiak odbyły wycieczkę do Wachu koło Ostrołęki. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach w terenie „ Jak to ze lnem było”.
Len jest najważniejszą uprawą na Kurpiach, a przędzę lnianą wykorzystywano do wyrobu różnych tkanin.
Uczniowie podczas lekcji zapoznawali się z poszczególnymi etapami obróbki lnu: czesaniem, międleniem, przędzeniem i tkaniem. Ponadto uzupełniały i utrwalały wiedzę na temat roślin okopowych, oleistych, włóknistych i zbóż. Oglądały prawdziwe pole i pracujące tam współczesne maszyny. W muzeum na wolnym powietrzu przyglądały się maszynom, narzędziom i sprzętom używanym bardzo dawno temu. Praca na wsi była wtedy bardzo ciężka, pracowały również dzieci. Gdyż wiele prac na polu i w gospodarstwie wykonywano ręcznie.
Nasze dzieci wiedzą już co to znaczy „ pracować w kieracie”, kto to jest „przywłoka”, wiedzą też które nasiona i warzywa mogą jeść ludzie, a które przeznaczone są na paszę dla zwierząt.
Wszystkim smakowała samodzielnie upieczona kiełbaska i ziemniaczki prosto z ogniskowego żaru. Końcowe atrakcje to gry i zabawy wiejskie w specjalnie przygotowanym miejscu. Biegi w workach, noszenie kosza z ziemniakami w specjalnym obuwiu, na czas, to tylko niektóre atrakcje. Wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi i już teraz zastanawiamy się co też będzie się działo w Wachu na wiosnę?
Danuta Czarnecka –Jagoda,
Małgorzata Rysak,
Agnieszka Krysiak
Copyright by Dorota Strupiechowska













