• Wycieczka do Państwowego Instytutu Geologicznego

    • Dnia 27 lutego 2018 r. byliśmy na  wycieczce w ramach lekcji geografii w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego.
     Na miejscu udaliśmy się do sali, gdzie zostaliśmy podzieleni na 4 grupy. Każda z nich miała do dyspozycji stoły  z różnymi rodzajami skał i minerałów.
     Pani prowadząca zajęcia wyświetlała na ekranie zagadnienia i ciekawostki w postaci prezentacji multimedialnej, opowiadała o rodzajach skał, ich składzie i pochodzeniu, prezentowała okazy, zapoznała nas ze sposobami rozpoznawania skał. 
     Następnie  mieliśmy wskazywać opisywane przez prowadzącą skały i badać je za pomocą zmysłów. Zostało również przeprowadzone doświadczenie reakcji poszczególnych skał z kwasem solnym – HCL. Lekcja była ciekawa i można było dużo nowego dowiedzieć się o pochodzeniu skał, ich występowaniu, wyglądzie i właściwościach.
     Po zajęciach mogliśmy jeszcze pooglądać eksponaty wystawione w holu głównym muzeum, takie jak minerały, skały, kości i szczątki zwierząt i roślin oraz czaszki przodków człowieka.
     Na wystawie obecne również były rekonstrukcje dinozaurów, szkielet mamuta, ssaka z okresu prehistorycznego oraz kilka amonitów o dużej średnicy (kilka metrów) zachowanych w wapieniu.
     W gablotach po dwóch stronach obejrzeć można było ciekawe konfiguracje kryształów z różnych miejsc Polski.
     Mieliśmy również czas, aby zrobić małe zakupy w sklepiku z pamiątkami, oczywiście wykonane ze skał i minerałów.
     Udział w zajęciach muzealnych był nie tylko przyjemny. Przedstawione zagadnienia to wiedza praktyczna na temat skał oraz powtórzenie przed czekającym nas egzaminem gimnazjalnym.