• Wizyta u Mieszkańcó w Domu Opieki Fundacji Gniazdo Rodzinne.

     • Od wielu lat łączy nas serdeczna przyjaźń z Mieszkancami Domu Opieki Fundacji Gniazdo Rodzinne.Podczas wizyty uczniowie  prezentowali swoje umiejętności aktorskie. Był to program poetycko-muzyczny. Program artystyczny sprawił ogromną radość podopiecznym. Cieszymy się, że naszym występem tym starszym, często schorowanym osobom, które potrzebują wiele ciepła, serdeczności i życzliwości, mogliśmy sprawić choć odrobinę radości. W ośrodku  przebywają osoby , które nie mogły przybyć do świetlicy. Ich odwiedziliśmy osobiście. Ile było wzruszeń, radości, że o nich pamiętamy. Spotkanie było dla młodzieży  prawdziwą lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości dla starszego człowieka. 

      WIzyta u Mieszkańcow Domu Opieki Fundacji Gniazdo Rodzinne.

     • PROFILAKTYKA

     • ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE DOTYCZĄCE CYBERPRZEMOCY DLA KLAS V I VI

     • PROFILAKTYKA - ZAJĘCIA DLA KLASY IIIa i b PROWADZONE PRZEZ POLICJĘ, TEMAT: "CYBERPRZEMOC"

     • W dniu dziesiejszym odbyły się zajęcia podczas których młodzież dowiedziała się m.in. o niebezpieczeństwach jakie niesie za sobą nadmierne korzystanie z internetu. Uczniowie mieli również możliwość zapytania o różne sprawy związane z odpowiedzialnością za własne słowa publikowane w sieci. 

     • Uroczystość -100 rocznica odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI

     • ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE DLA KLAS VII - VIII pt. "CYBERPRZEMOC"

     • ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE DLA KLAS VII - VIII pt. "CYBERPRZEMOC"

    • 100 rocznica odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI
     • 100 rocznica odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI

     • „ (…)Ucz się kochać kraj rodzinny i to od najmłodszych lat. 
      Ważne, by szanować innych, byś rozumiał lepiej świat.(…)”
      Refren utworu pt. „Piosenka małego patrioty”.

      W piątek, 9 listopada 2018 roku odbyły  się szkolne obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli.

      W tym  roku, tę ważną rocznicę uczciliśmy uroczyście  w naszej szkole. Program poetycko-muzyczny poprzedził występ chóru dziewczęcego IL CANTO MAGNIFIKAT, pod batutą Pani Marty Makowskiej.

      Odpowiednio dobrane pieśni patriotyczne i słowa wierszy przepełnione miłością Ojczyzny przeniosły nas w czasy, kiedy Polacy przelewali krew walcząc o wolność i niepodległość. Uroczystość przygotował zespół uczniów z koła teatralnego.   Wszyscy uczniowie tego dnia wyglądali bardzo uroczyście, prezentując przyczepiony do odświętnego stroju  biało-czerwony kotylion.

    • GRAND PRIX WARSZAWSKIEJ NAGRODY EDUKACJI KULTURALNEJ DLA NAS !!!
     • GRAND PRIX WARSZAWSKIEJ NAGRODY EDUKACJI KULTURALNEJ DLA NAS !!!

     • W dniu 24 października 2018r. w Teatrze Dramatycznym odbyła się Gala Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej  2018,

      podczas której wręczano nagrody za najlepsze programy przygotowane i realizowane   przez instytucje kulturalne, organizacje pozarządowe, przedszkola oraz szkoły na wszystkich poziomach nauczania w ramach WPEK             w Warszawie.

      Do tegorocznej 9. edycji Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej zgłoszono 126 wniosków. Kapituła konkursu doceniła w tym roku autorów 25 projektów przyznając kolejne miejsca i wyróżnienia.

      Najwyższym wyróżnieniem w tym konkursie jest nagroda główna i właśnie   GRAND PRIX m.st. Warszawy otrzymał projekt realizowany w naszej szkole

      pt. „Hej! Zobacz, SZTUKA!”,

      którego autorką jest Pani Beata Bielska-Karwot.

      Projekt skierowany był do uczniów drugich klas gimnazjalnych

      i dotyczył obszaru sztuki współczesnej.

      Składamy serdeczne gratulacje Pani Beacie  

      oraz uczniom oddziałów gimnazjalnych!

      To niezwykłe wyróżnienie na forum naszej stolicy!

      Relację z Gali WNEK 2018 znajdziecie Państwo pod poniższym linkiem:

      http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/warszawska-nagroda-edukacji-kulturalnej-2018

    • Dzień Chłopaka
     • Dzień Chłopaka

     • Słodką niespodzinkę przygotowały dziewczyny dla swoich kolegów. Każdy chłopiec dostał też samochód...z cukruwink

      Wszystkiego najlepszego Chłopcy!
    • Wielość rzeczywistości
     • Wielość rzeczywistości

     • Warsztaty w Bibliotece Publicznej.
     • Galeria Świetliczaków

     • -zajęcia plastyczne na boisku szkolnym

    • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA W SP 171
     • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA W SP 171

     • W Szkole Podstawowej nr 171 w Warszawie stało się tradycją organizowanie  w ostatni piątek września Światowego  Dnia  Tabliczki Mnożenia. W tej  bezpłatnej akcji edukacyjnej biorą udział szkoły z różnych stron świata. Celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Akcja ta cieszy się wśród uczniów dużym zainteresowaniem. Zachęca do przypominania sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.  ,,Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorzy to z reguły młodsi uczniowie. Tworzą oni specjalne  Patrole ( Komisje) Egzaminacyjne. Zaopatrzeni są oni w losy i przepytują kolegów. Każdy kto pomyślnie zaliczył egzamin otrzymał certyfikat ,,Eksperta Tabliczki Mnożenia”.  W tym roku w naszej szkole do egzaminu przystąpiło ponad stu uczniów. Wszystkim ekspertom serdecznie gratulujemy.

                                                                          Koordynatorzy akcji – Elżbieta Petrów i Hieronima Olszewska

    • Spotkanie, które zapamiętamy na długo.
     • Spotkanie, które zapamiętamy na długo.

     • Od wielu lat odwiedzamy mieszkańców Domu Opieki, Fundacji Gniazdo Rodzinne w Wesołej.

      Z okazji Dnia Seniora , we wtorek  grupa uczniów z klasy gimnazjalnej z opiekunem szkolnej biblioteki, odwiedziła  naszych podopiecznych,  ludZi starszych, chorych, którym   doskwiera  samotność . Osoby starsze, z racji długich lat życia, mają możliwość spoglądania z dystansem na wartości, jakie preferuje współczesny świat. Mądrość zdobyta dzięki doświadczeniom całego życia, pozwala im dostrzec ulotność tego wszystkiego, co stanowi wartość dla współczesnych ludzi, będących w ciągłej pogoni za zdobywaniem, gromadzeniem, załatwianiem różnych ważnych spraw.

       Ludzie starsi umieją , słuchać , szukają  możliwości , by służyć młodszym swoją mądrością i radą, opartymi na życiowych doswiadczeniach. W takiej atmosferze  mijały  wspólnie spędzone chwile z  mieszkańcami DOS. Przyjmowali nas bardzo życzliwie i z wielką radością, że młodzież o nich pamięta.  Szczególnie miło spędziliśmy  spotkanie z Panią  Marią, byłą nauczycielką i Panią Janiną, która w tym roku obchodziła swoje  setne urodziny. Pani Janina opowiedziała nam  o swoim  losie   Żołnierza Wyklętego, o  odznaczeniu Medalem Niepodległości , spotkaniu z Ojcem Św. Janem Pawłem II. 

      Pani Janina  zwróciła nam uwagę na ważną sprawę wychowawczą. W latach jej młodości,  jak powiedziała „ trzeba było kierować się wyższymi wartościami,  postępować tak, aby innym było lepiej, nie pamiętać o sobie i swoich sprawach, ale być wrażliwym na dobro innych".

      Są wartości, które nigdy się nie starzeją.

      Skromny kwiatek podarowany   każdej osobie na pożegnanie,  zostanie  wspomnieniem i być może  receptą  na optymizm ?  

    • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019
     • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019.

    • Szkolna „Lekcja anatomii wg Rembrandta”
     • Szkolna „Lekcja anatomii wg Rembrandta”

     • „Happening i teatr” – pod takim hasłem  w dniu 22.05.2018 r. odbyło się spotkanie w naszej szkole poświęcone  wspomnianym dziedzinom sztuki.

      Tego dnia zaszczycili nas swoją obecnością burmistrz naszej dzielnicy – Pan Marian Mahor oraz wybitny historyk sztuki – Pan Lech Stangret.

      Nim jednak znaleźliśmy się w tym miejscu, przeszliśmy pewną drogę.

      Happening w Polsce spopularyzował jako jeden z pierwszych  Tadeusz Kantor i właśnie on  stał się dla nas inspiracją. Zapoznaliśmy się z jego najważniejszymi happeningami, takimi jak „Cricotage”, „Linia podziału”, „Panoramiczny happening morski”, „ List”, ale największe wrażenie wywarła na nas „Lekcja anatomii wedle Rembrandta.”

      Zadaliśmy sobie pytanie - a jak wyglądałaby taka lekcja dzisiaj, czy bylibyśmy w stanie wykonać współczesną wersję, związaną z np. życiem nastolatków ? Odpowiedź nasunęła się sama - czemu nie?!

      Przewertowaliśmy zasoby internetu, by dowiedzieć się jak najwięcej , jak dokładnie wyglądał happening T. Kantora, ale efekt nas nie zadowolił. Postanowiliśmy udać się do źródeł czyli do słynnej Galerii Foksal, w której odbył się wybrany przez nas happening .

      Spotkaliśmy się z bardzo miłym przyjęciem ze strony Pana Lecha Stangreta, który jest znawcą twórczości Tadeusza Kantora, a także był  aktorem w teatrze „Cricot 2” i na dodatek jest powiązany rodzinnie z wybitnym artystą. Lepiej nie trzeba !!!

      Pan Lech  w sposób niezwykle ciekawy opowiedział nam o samym Tadeuszu Kantorze, o jego życiu , twórczości, a w szczególności o jego happeningach. Mało tego, udostępnił nam legendarne archiwum Galerii Foksal. W czarnych rękawiczkach, delikatnie wyjmował ze starych segregatorów unikalne dokumenty. W ten sposób na własne oczy zobaczyliśmy archiwalne zdjęcia opatrzone żywym komentarzem naszego gospodarza.

      „Wystarczy zrobić tylko pierwszy krok, odważyć się coś oddzielić, aby odkryć nagle nowy, wewnętrzny świat …” – tymi słowami zaczął swój happening Tadeusz Kantor.

      I można śmiało powiedzieć, że już mieliśmy za sobą nasz pierwszy krok. Teraz należało zrobić drugi czyli zabrać się za happening.

      W szkole rozległ się przejmujący dźwięk V Symfonii Ludwika van Beethovena zwiastując początek  niezwykłej lekcji. Pod kierunkiem głównego lekarza anatoma –Kaliny pochyliliśmy się nad naszym kolegą Kacprem , aby dokonać analizy jego psychiki. Krojąc jego sportową bluzę wyjmowaliśmy różne przedmioty, które mogły mieć z nim pewien związek. Cóż one mogły znaczyć dla naszego kolegi ?

      To był czas domysłów, przypuszczeń i  interpretacji, pomagała nam w naszych analizach publiczność. Było zabawnie i niestandardowo.

      Jednak nasz pacjent był innego zdania, wzburzony nadinterpretacją uciekł ze stołu goniąc jednego ze studentów . Na szczęście obaj wrócili cali i zdrowi. I ten humorystyczny akcent zakończył nasz  happening.

      Następnie głos zabrali nasi goście . Pan Lech Stangret opowiedział nam o historii happeningu w Polsce i na świecie, natomiast Pan Burmistrz Marian Mahor – jako znawca teatru, nawiązał do eksperymentalnych form i twórców teatralnych.

      Naprawdę byliśmy zdziwieni , że tyle niesamowitych pomysłów zostało już zrealizowanych.

      Ta niecodzienna „Lekcja anatomii” okazała się kopalnią wiedzy o teatrze i happeningu, a także  źródłem nowych pomysłów i interpretacji świata sztuki, z którego mamy zamiar  jeszcze skorzystać.

      „Sztuka jest tak obszerna i ciekawa, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.  Każdy może też spróbować wyrazić się poprzez sztukę; w każdym drzemie artysta, nawet jeśli nie odkryty” .

      Niech powyższe słowa  Manifestu wyrażone  przez Kalinę Nurzyńską, będą przesłaniem , by uczynić nasze życie pełniejszym i ciekawszym o te wartości , jakie niesie ze sobą sztuka .

       

                                                                    Uczniowie drugich klas gimnazjalnych

                                                                    oraz Beata Bielska-Karwot

     • Gdzie jesteś piękna królewno ?

     • Baśń to elementarz, z którego dziecko uczy się czytać we własnym umyśle, elementarz napisany w języku obrazów. Jest to jedyny język, dzięki któremu możemy rozumieć siebie i innych, zanim dojrzejemy intelektualnie”.

      Bruno Bettelheim

      Baśń przemawia obrazem, wprowadza w zaczarowany swiat marzeń, pragnień. Baśń przekazuje prawdę o życiu, pomaga wybrać dobro. Jest przykladem poznania siebie i mądrego kierowania uczuciami.. W taki zaczarowany świat przeniosła uczniów klas0-4 historia o pięknej Królewnie, złej Królowej, odważnym Księciu. Była to kolejna próba artystycznej interpretacji baśni  Braci Grimm " Królewna Śnieżka"w nowym wykonaniu uczestników zabawy w teatr. Przedstawienie odbyło się przed Dniem Dziecka jako prezent dla dzieci z klas młodszych od ich starszych przyjaciół.

      "Gdzie jesteś piękna królewno

      Tak trudno odnaleźć Cię

      Jesteś daleko, czy blisko ?

      Królewno, kocham cię "

      Śniżka śpiewała,  kukałuy kukułki, śpiewał książę,tańczyły kwiaty. Pocałunek Księcia  uratował piękną Królewnę.Wszystko skończyło się dobrze. 

      Baśnie ożywają pełnią blasku i szczegółów, a dzieci biorą z niej to, co dla nich najważniejsze. 

      J. Rosłoniec

    • "CISZA I WOLA ŻYCIA" - SPOTKANIE Z ARTYSTĄ KOJI KAMOJI W ZACHĘCIE.
     • "CISZA I WOLA ŻYCIA" - SPOTKANIE Z ARTYSTĄ KOJI KAMOJI W ZACHĘCIE.

     • W dniu 15 czerwca 2018 r. zostaliśmy zaproszeni przez Galerię Narodową Zachęta na konferencję z artystą japońskim od kilkudziesięciu lat mieszkającym w Polsce, związanym z polskimi ruchami awangardowymi- Panem Koji Kamoji. Konferencja była otwarciem jego wystawy pt. "Cisza i wola życia." Spotkanie było niezwykłe, bowiem sam artysta jest wyjątkowy. Jego twórczość jest pełna kontemplacji , prace są  bardzo proste, często składają się jedynie z prostych kresek i abstrakcyjnych elementów zawieszonych w pustej przestrzeni, zachwycają także, równie minimalistyczne, jego instalacje . Z twórczością artysty uczniowie drugich klas gimnazjalnych spotkali się już wcześniej na zajęciach artystycznych tworząc swoje prace nawiązujące do świata artysty. Jego twórczość  pokazała, że obraz nie musi być bardzo skomplikowany by oddziaływać na odbiorcę. Grupa dziewcząt, szczególnie zaangażowanych w działania na polu sztuki, spotkała się z artystą i mogła z nim porozmawiać. Byliśmy bardzo szczęśliwi , ponieważ twórca stroni od mediów i spotkań. Pokazaliśmy Panu Koji nasze prace i mogliśmy porozmawiać z nim o tworzeniu. Artysta był wzruszony i zaskoczony . W trakcie rozmowy zwrócił uwagę na ważny aspekt doświadczania świata i przemyśleń na jego temat, kontemplacji drobnych sytuacji , jak choćby smaku jedzonego  jabłka . Spotkanie dało nam wiele radości i zachęciło do innego spojrzenia na sztukę. Wszystkim polecamy wystawę artysty w Zachęcie pt. "Cisza i wola życia" , gdyż przenosi ona widza w zupełnie inny wymiar istnienia.

      Beata Bielska-Karwot