80 lat temu w Polsce rozpoczął się koszmar II wojny światowej. Wrzesień był tragedią osamotnionej Polski. Polski bez prawdziwych sojuszników, otoczonej wrogami, zbyt słabej, by odeprzeć atak nazistowskich Niemiec i bolszewickiej Rosji.
Włączając się w obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 21 września, zorganizowaliśmy fabularyzowaną grę terenową  „1 września’39.”. Pamiętamy.” Impreza oprócz charakteru patriotycznego, poszerzała wiedzę młodych ludzi o wydarzeniach II wojny światowej, ale i integrowała środowisko lokalne. W sobotnie przedpołudnie uczniowie z wypiekami na twarzach szukali kolejnych rozkazów. Pomagali premierowi polskiego rządu na uchodźstwie Stanisławowi Mikołajczykowi przygotować raport z przebiegu II wojny światowej. Z trwogą wchodzili do budynku przy Szucha 25 szukając tajnego współpracownika, który przekaże im dane do dalszej misji. Na leśnej polanie przechodzili przez sito kwalifikacji do formacji cichociemnych. Przenosili meldunki podczas powstania, by w końcu trafić do dowództwa na pyszną wojskową grochówkę. „Złote groty”, o które walczyli uczestnicy, zdobyła drużyna szóstoklasistów w składzie: Jakub Abramczuk, Adrianna Bączar, Joanna Dębek i Filip Kiciński pod dowództwem p. Andrzeja Abramczuka.
A wszystko dzięki inicjatorce akcji p. Marcie Kwiatkowskiej i nauczycielkom SP 171 (p. wicedyrektor Aleksandrze Zapaśnik,  p. Renacie Abramczuk, p. pedagog Monice Drażan, p. Ewie Fromelc, p. Ewie Florczuk, p. Bożenie Łuniewskiej, p. Jadwidze Rosłoniec, p. Beacie Tokarskiej), które wcieliły się w role funkcjonariuszy tajnej policji i członków podziemia. Szczególne podziękowania kierujemy do harcerzy z 44 WDH Kedyw im. gen. Augusta Emila Fieldorfa, ps. „Nil” i druhów Piotra Gręzaka i Jury Panasewicz, którzy aktywnie włączyli się w przebieg gry. Pomagali również rodzice uczniów, za co bardzo im dziękujemy.
Wydarzenie to pozwoliło nie tylko uczcić pamięć bohaterów, ale także poczuć klimat tamtych czasów, dostarczając wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.