Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję.

Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania – uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy sobie z nimi radzić.

Przygotowania do ŚDTM trwały kilka dni. Uczniowie przygotowywali przepiękne, tematyczne plakaty, którymi później ozdobili szkołę. Na lekcjach matematyki przypominali sobie tabliczkę mnożenia, ćwiczyli sprawność rachunkową i poznawali metody szybkiego liczenia pamięciowego.

Został ogłoszony rodzinny konkurs na napisanie krótkich rymowanek, które pozwoliłyby zapamiętać przykłady tabliczki mnożenia. Powstały krótkie wierszyki wpadające w ucho, które na pewno umożliwią uczniom łatwiejsze zapamiętanie tabliczki mnożenia.

Rodzice najbardziej aktywni w konkursie otrzymali dyplomy uznania za propagowanie wiedzy matematycznej poprzez literackie inspiracje tabliczka mnożenia.

4 IX nasza szkoła czynnie włączyła się w obchody ŚDTM. Nad sprawnym przebiegiem akcji czuwał sam mistrz- Pitagoras wraz z nauczycielami matematyki. W tym dniu zostały przeprowadzone przez Komisje Egzaminacyjne egzaminy z tabliczki mnożenia dla chętnych uczniów i nie tylko. Egzaminatorami zostali uczniowie klas 4-6, których znajomość tabliczki mnożenia jest na bardzo wysokim poziomie. Wszyscy mogli zdawać egzamin w specjalnie przygotowanej do tego sali egzaminacyjnej.

Uczniowie losowali zadania sprawdzające ich znajomość tabliczki mnożenia. „Egzamin” składał się z zadań losowo wybranych o różnym stopniu trudności. Każdy kto odpowiedział na pytania poprawnie otrzymał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. To nie tylko powód do dumy, ale i motywacja do dalszego doskonalenia swojej matematycznej wiedzy.

Do egzaminu przystąpiło 115 osób. Zdało 108, co dało zdawalność na poziomie 94%.

Ponadto tabliczkę mnożenia uczniowie zdawali również w języku angielskim: 40 osób przystąpiło i tylko jednej osobie nie udało się przebrnąć przez egzamin;  języku niemieckim: na 37 uczniów przystępujących do egzaminu tylko 4 osoby nie zdały.

Obchody jak zwykle wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji. Pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. W tej całej powadze związanej ze znajomością tabliczki mnożenia towarzyszyło nam sporo śmiechu i zabawy.

Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy egzaminatorom i wszystkim uczestnikom!

Organizatorzy:

  • Bożena Łuniewska
  • Renata Mazur
  • Elżbieta Petrów

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica
05-075 Warszawa
ul. Armii Krajowej 39

Tel.: 22 773 90 52
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.